Licenca

Odprotkodno programje je zabavna reč in rad v njej sodelujem, ker je, preprosto, zastonj izkušnja in napredek znanja v mojem početju. Dobra naložba. Razumljivo je, da velike korporacije in nekateri drugi niso za odprto kodo in so celo zelo močno proti. Treba se je strinjati, da je delo mladine, da se upira, in delo velikih in močnih, da nasprotujejo temu uporu.

Ker imam odprtokodni porjetk ali dva, sem si začel ogledovati licenčni del vsega skupaj. Obstajajo očitni problemi z GPL-jem, saj je viralna licenca, ki se širi kot herpes. Kadarkoli projekt poljubi drugega oba končata s herpesom

V nasprotju temu je v mojem delu veliko primerov, ko grem proti GPL-ju zaradi pogodb s strankami, da bi za svoje delo dobil povračila. Saj pravzaprav razvijam nekaj za dotično stranko, za dotično rabo po njihovih specifikacijah in zahtevah. Čeprav mi je sčasoma dovoljeno kodo spustiti v divjino, tega ne želijo takoj.

Projekte je težko razvijati s tal in zaradi tega imam svoj set lego kock, ki delo olajšajo, a so vse v krempljih GPL-ja in tako potencialno nevarne. Do sedaj sem deloval v nasprotju z licenco ter se tako izognil prevelikim težavam, vendar se to ne sme. Kaj mi je torej drugega storiti, kot poiskatu drugačno licenco? Izkaže se, da problem tiči v grmu, ki se mu reče ogromno število popolnoma nerazumljivih licenc v odvetniški govorici. ÄŒisto izven moje sposobnosti dojemanja.

Tako je odgovor, da je pač potrebno ustvariti svojo licenco, ki mi bo ustrezala. Da pa se to stori so pa potrebni odvetniki, ki idejo prevedejo v nekaj njim razumljivega. Le-ti se hranijo zu denarjem. Denarjem, ki ga ni. Tu je težava.